Baza pism
PL | EN
TWOJE KONTO
nie pamiętasz hasła? » zarejestruj się »
PISMO NA ŻYCZENIE

Nie znalazłeś pisma, którego potrzebujesz? Napisz,
a przygotujemy je w 48h (5 dni w tygodniu).

Musisz być zalogowany, aby móc skorzystać
z opcji pisma na życzenie.
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się.

SZUKAJ W SERWISIE
CZYNNE PRAWO WYBORCZE A RADA PRACOWNIKÓW
data publikacji 24-03-2015
Omawiając problematykę Rad Pracowników nie można zapomnieć o jednym z podstawowych aspektów, a mianowicie o pytaniu kto może wybierać i być wybieranym do Rady Pracowników, czyli komu przysługuje czynne i bierne prawo wyborcze?
 
Pracownicy, którzy pragną powołania Rady Pracowników u swojego pracodawcy muszą zapoznać się z art. 9 ustawy z dnia 7 kwietnia 2006 roku o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji. Dość oczywiste jest, że aby posiadać czynne i bierne prawo wyborcze koniecznie trzeba być pracownikiem zatrudnionym u pracodawcy, który organizuje Radę Pracowników. Jednak sam stosunek pracy łączący pracownika i pracodawcę nie jest wystarczający, aby mieć pewność, iż można wziąć udział w wyborach do Rad Pracowników niezależnie czy jako wyborca czy kandydat.
 
W pierwszej kolejności omówmy prostszy aspekt prawa wyborczego a mianowicie możliwość wybierania członka Rady Pracowników, czyli czynnego prawa wyborczego. Jak wcześniej wspominałem konieczne jest istnienie stosunku pracy łączącego pracodawcę z osobą pragnącą wziąć udział w wyborach. Czynne prawo wyborcze przysługuje każdemu pracownikowi zatrudnionemu u pracodawcy art. 9 ust. 1  wskazanej ustawy pozbawia czynnego prawa wyborczego jedynie pracowników młodocianych to znaczy pracowników zatrudnionych zgodnie z przepisami działu dziewiątego kodeksu pracy. W praktyce może zaistnieć pewna wątpliwość czy pracownikom tymczasowym (zatrudnionych w agencji pracy tymczasowej) wykonującym pracę u pracodawcy organizującego Radę Pracowników przysługuje czynne prawo wyborcze z racji wykonywania pracy u tego pracodawcy. Ponieważ tych pracowników nie łączy stosunek pracy z pracodawcą nie posiadają oni czynnego prawa wyborczego u tego pracodawcy natomiast posiadają czynne prawo wyborcze w agencji pracy tymczasowej która ich zatrudnia.
 
 
Autor: Krzysztof Sosnowski, koordynator merytoryczny serwisu www.radapracownikow.pl
 
Stan prawny: 24 marca 2015 roku
Podstawa prawna: ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy; Ustawa z dnia 7 kwietnia 2006 roku o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji
 
 
Płatności obsługuje PayU
Unia Europejska radapracownikow.pl | 2O12